Światowy Dzień Poezji po raz 21.

 

21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Poezji, którego data została określona przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organisation, UNESCO). Sytuacja pandemiczna związana z koronawirusem SARS-CoV-2 zmusiła organizatorów do zmiany terminu wydarzeń związanych z tym świętem, które w będzie w 2021 roku obchodzone we wtorek 15 czerwca .

 

Organizatorami XXI obchodów Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO w Polsce są m. in.: Związek Literatów na Mazowszu oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Ciechanowie, dzięki mecenasowi Prezydenta Miasta Ciechanów. Dzięki nim we wtorek 15 czerwca 2021 r. o godz. 18.00 poeci i fali poezji będą mogli spotkać się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ciechanowie (Krzywa Hala, Plac Piłsudskiego 1).

 

W programie XXI Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO w Ciechanowie organizatorzy przewidzieli zaplanowali rozstrzygnięcie XVIII Konkursu na Książkę Roku 2020 Związku Literatów na Mazowszu i wręczenie statuetki „Złote Pióro”. Werdykt przedstawi ks. dr. Eligiusza Dymowskiego) po którym nastąpi prezentacja nagrodzonej książki przez laureata Konkursu „Złote Pióro”.

 

“Corrida” Książką Roku

 

W trakcie wydarzenia organizatorzy przewidzieli koncert „Z wiatrem” w 100. rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, jednego z najwybitniejszych polskich poetów XX wieku, żołnierza Armii Krajowej, poległego w Powstaniu Warszawskim. Wystąpią: Sławomir Zygmunt (śpiew, gitary, harmonijka ustna) i Krzysztof Domański (gitara akustyczna). Wykonają utwory z płyty „Z wiatrem / Sławomir Zygmunt śpiewa wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego„, wydanej przez Polskie Radio, z muzyką i w interpretacji Sławomira Zygmunta.

 

„Wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego towarzyszą mi przez całe życie.” – Opowiada Sławomir Zygmunt. – „Zanim zacząłem je rozumieć i doceniać, poeta ten istniał w rodzinnych wspomnieniach, gdyż był sąsiadem moich dziadków, jednym z bohaterów opowieści o wojnie i Powstaniu Warszawskim, w którym walczyli i zginęli także członkowie mojej rodziny. Można powiedzieć, że wychowałem się w cieniu legendy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. – Wspomina Sławomir Zygmunt.

 

Pewnego razu w Hybrydach

 

Na zakończenie Światowego Dnia Poezji zostanie w otwarta w arkanach Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ciechanowie wystawa plastyczno-poetycka „Fake news”, której twórcami są Luiza Kwiatkowska (grafiki) i Juliusz Erazm Bolek (epigramaty). Prace prezentowana na ekspozycji pochodzą z kalendarza ściennego na rok 2021 wydrukowanego przez KDS Print.

 

„Fałszywe informacje są dziś często bardziej wiarygodne i fascynujące od prawdy.” – Stwierdza Juliusz Erazm Bolek poeta laureat Nagrody Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO oraz zwycięzca konkursu Książka Roku 2017 organizowanego przez Związek Literatów na Mazowszu. – „Fałszywe informacje tzw. Fake newsy potrafią zmieniać świat i trudno z nimi walczyć. Rozmywają one kontrast między czernią i bielą, stały się współczesną epidemią. Protoplastami fake news były plotki, ale zmodyfikowane genetycznie uzyskały zdolność kreowania rzeczywistości. – Uważa Juliusz Erazm Bolek, autor tekstów prezentowanych na wystawie „Fake news” w arkanach Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ciechanowie.

 

Bolek odkrywa naturę „fake news”

 

Sławomir Zygmunt – warszawiak z Czerniakowa, muzyk, dziennikarz (absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego), producent. W przeszłości związany ze słynnym klubem Hybrydy. Autor dziesięciu solowych płyt CD z piosenkami. Jego utwory znalazły się także na jedenastu składankowych płytach. Autor książek: „Bruce Lee i inni. Leksykon filmów wschodnich sztuk walki”, „Spotkania z…” z 60 fascynującymi wywiadami (m.in. ze Zdzisławem Beksińskim, Romanem Wilhelmim, Gustawem Holoubkiem, Krzysztofem Krauze) oraz powieści „Anna oraz inne klubowe opowiastki”, której akcja rozgrywa się w latach 80. XX wieku w klubie Hybrydy. Komponuje także muzykę do filmów dokumentalnych (m.in. „Ku pokrzepieniu powstańczych serc”). Odznaczony Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis..

 

Krzysztof Domański – wirtuoz gitary. Urodził się i mieszka w Grodzisku Mazowieckim. Jest wszechstronnym gitarzystą, grającym z powodzeniem na gitarze elektrycznej i akustycznej. Od lat występuje w zespołach rockowych: najpierw w „Yellow Mellow”, a obecnie w grupie „T.T. Band”. Ze Sławomirem Zygmuntem nagrywa płyty i koncertuje od ponad 10 lat.

 

Marek Czuku – autor wierszy, prozy, dzienników, recenzji, felietonów, szkiców, wywiadów i piosenek. Z wykształcenia fizyk i polonista (Uniwersytet Łódzki). Pracował między innymi jako bibliotekarz, dziennikarz oraz opiekun młodzieżowych grup literackich. Całe życie związany z Łodzią. Debiutował w tygodniku „Odgłosy” (1985). Debiut książkowy: „W naszym azylu”. Autor czternastu tomików poetyckich. W 2021 roku ukażą się dwie jego kolejne książki: tom poezji i prozy „Róbta, co chce ta” oraz dzienników „Wędrowniczek” (2014-2020). „Sonet III” Marka Czuku został wybrany jako „Wiersz Roku 2019” w konkursie ogłaszanym przez Związek Pisarzy Katolickich. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz do Academia Europaea Sarbieviana. Prowadzi literacki blog: http://wforma.eu/wedrowniczek-marka-czuku.html

 

Luiza Kwiatkowska jest plastykiem. Zajmuje się między innymi malarstwem, grafiką, rysunkiem, projektowaniem graficznym, fotografią i montażem wideo. W 2005 r. obroniła z wyróżnieniem dyplom w Pracowni Plakatu Prof. Mieczysława Wasilewskiego na  Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 2007 r. roku jako asystentka w dyplomującej pracowni projektowania plakatu prof. Mieczysława Wasilewskiego. Pracę doktorską obroniła w 2010 r. na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP, podejmując tematykę bezdomności miejskich kotów. Od 2016 r. jest wykładowcą w pracowni komunikacji wizualnej, gdzie prowadzi zajęcia z projektowania graficznego. Od 2018 r. jest wykładowcą w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania na kierunku Grafika w Warszawie. Twórcze poszukiwania kontynuuje w takich dziedzinach jak grafika wydawnicza, ilustracja, plakat, fotografia. Zajmuje się również obrazem ruchomym tworząc wideoklipy. Jej prace publikowane są w prasie. Jest autorką wystaw indywidualnych, m. in. „Flash”, „Amor Omnia”, „Stacatto”, „Aha”, „Arcanum”, „Sekrety Życia”, które prezentowane były w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Jej plakaty prezentowano na Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach oraz na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie. Lubi pracę ze studentami i ich ciekawe spostrzeżenia. Współtworzy pracownię Stalowa 13. Koty to jej bratnie dusze.

 

Juliusz Erazm Bolek – pisarz, laureat Nagrody Światowego Dnia Poezji, ustanowionego przez UNESCO. Jego poemat „Corrida” został w Polsce wyróżniony tytułem „Wiersz Roku” i uznany za „Książkę Roku”, a autor otrzymał nagrodę „Złote Pióro” (od Związku Literatów na Mazowszu). Jego twórczość była tłumaczona na ponad 30 języków, książka „Sekrety życia. Kalendarz poetycki” pobiła Rekord Guinnessa na największy tom wierszy. Tworzy plakaty poetyckie, które prezentowano na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i ukazały się w dwóch albumach „Och! Ziemio Ty Moja” i „Obrazy ze słów”. Od 2007 r. Juliusz Erazm Bolek (jako poeta) wraz z Luizą Kwiatkowską (plastyczką) tworzą artystyczne kalendarze ścienne. Kalendarz na rok 2021 nosi tytuł „Fake news” i będzie tematem wystawy w Ciechanowie.

 

Centrum Informacji /DEC/ 8.05.2021