Szpital Specjalistyczny w Pile „rośnie w siłę”

Inwestowanie w służbę zdrowia to konieczność. Przykładem może być aktywność władz powiatu Pilskiego. Właśnie nowy ambulans marki VW Crafter, z pełnym wyposażeniem do ratowania życia pacjentów, zakupił Szpital Specjalistyczny w Pile. Było to możliwe dzięki pieniądzom pozyskanym z programu „covidowego” Ministerstwa Zdrowia w wysokości 500.000. zł. To zaledwie jedna z wielu inwestycji dotycząca Szpitala Specjalistycznego w Pile.

„Informacja o zakupie nowego ambulansu do ratowania życia potrzebujących to bardzo dobra wiadomość dla wszystkich pacjentów Szpitala Specjalistycznego w Pile.” – Cieszy się Eligiusz Komarowski – Starosta Pilski.

Karetkiwymieniane są sukcesywnie.. Warto pamiętać, że Szpital Specjalistyczny w Pile jako była placówka wojewódzka, obsługuje w praktyce pacjentów z całej północnej Wielkopolski, a także z kilku powiatów z województwa Zachodniopomorskiego. W 2017 r. ten zakład opieki zdrowotnej zakupił nowy ambulans typu S za blisko 400.000. zł, w 2018 karetkę typu P – koszt zakupu 350.000 zł.

„Karetki są intensywnie eksploatowane, więc ulegają zużyciu, zwłaszcza w ostatnim czasie, kiedy jeżdżą do pacjentów zarażonych SARS-CoV-2. Obecnie zakupiony ambulans zastąpi wyeksploatowany pojazd, zakupiony w 2015 r., który przejechał już ponad 230.000 km. Pojazdy służące do ratowania życia muszą być niezawodne.” – Wyjaśnia Wojciech Szafrański – dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Pile. – „Istniała już konieczność zakupu nowej karetki, aby mieszkańcy znajdujący się w stanie zagrożenia zdrowia i życia mogli liczyć na szybką pomoc i transport do szpitala. Dlatego wystąpiliśmy o dotację do Ministerstwa Zdrowia i uzyskaliśmy stu procentowe dofinansowanie. Dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili.” – Dodaje Wojciech Szafrański – dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Pile.

„Niedawno Powiat Pilski pozyskał 6.000.000 zł, w tym 2.000.000 z Ministerstwa Zdrowia, na udogodnienia architektoniczne i komunikacyjne w Szpitalu Specjalistycznym w Pile, dla osób z różnymi niepełnosprawnościami, seniorów i rodzin z małymi dziećmi. Pozostałe 4.000.000, udało się otrzymać z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, które zostaną przeznaczone na przebudowę i wyposażenie Pracowni Endoskopii, Poradni Okulistycznej i Oddziału Okulistycznego, gdzie powstanie w końcu sala operacyjna.” – Eligiusz Komarowski – Starosta Pilski. – „Po Oddziale Nefrologii ze Stacją Dializ, Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, Oddziale Chemioterapii, który niedawno został wybudowany w praktyce od nowa, a który już przyjmuje pacjentów, będzie to czwarty oddział, który zostanie zupełnie odnowiony i unowocześniony oraz dostosowany do aktualnych do potrzeb pacjentów. Łączna wartość tylko tych inwestycji w Szpitalu Specjalistycznym to 23.000.000 zł.”Wylicza Eligiusz Komarowski – Starosta Pilski.

W Szpitalu Specjalistycznym w Pile regularnie wymieniany jest także sprzęt diagnostyczny. W grudniu 2020 roku ten zakład opieki zdrowotnej zakupił m. in.: mammograf cyfrowy 3D o wartości 755.000. zł, wcześniej 2 cyfrowe aparaty rentgenogramy o wartości blisko 1.500.000 zł, a na Odział Intensywnej Opieki Medycznej i Odział Neurologii trafiły nowoczesne urządzenia i łóżka wartości 2.000.000 zł.

Rolą samorządowców, polityków, czy sponsorów jest dbanie o to, aby w takich jednostkach jak szpital był dobry nowoczesny sprzęt, aby przeprowadzane były prace modernizacyjne, szczególnie kiedy placówka taka jak Szpital Specjalistyczny w Pile, liczy przeszło 30 lat. Natomiast rolą personelu medycznego jest zapewnienie leczenia o jak najwyższej jakości.” – Uważa Eligiusz Komarowski – Starosta Pilski.

Wiele inwestycji w Szpitalu Specjalistycznym w Pile, podobnie jak zakup nowej karetki, udało się zrealizować dzięki codziennej dobrej współpracy władz powiatu pilskiego z pilskimi posłami: Martą Kubiak, Krzysztofem Czarneckim, którzy wspierają Szpital Specjalistyczny w Pile, rozumieją jego potrzeby i przykładają do tego ogromną uwagę.

Centrum Informacji /DEC/ 4.06.2021