Szturm na siłownie, kluby fitness, baseny, korty tenisowe, szkoły tańca i jogi

Po sanitarnych restrykcjach, wywołanych pandemią koronawirusa SAR-CoV-2, które wyłączyły z dostępności obiektów sportowych dla osób dbających o kondycję fizyczną, Polacy najchętniej korzystają z zajęć zapewniających wysoką intensywność treningu lub takich, które wspierają równowagę psychofizyczną i rozwój całego ciała. Powroty do regularnych ćwiczeń wynikają z wakacyjnej motywacji, by pozbyć się nadmiernych kilogramów masy ciała, które powstały w okresie narodowej kwarantanny.

Ruch potrzebny jest wszystkim. To on m. in. wzmacniania odporność organizmu. Obecnie 30 proc. Polaków uważa, że regularny ruch ma największy wpływ na obniżenie ryzyka ciężkiego przebiegu choroby COVID-19, a ponad 40 proc. społeczeństwa twierdzi, że wizyta w klubie fitness poprawiłaby ich zdrowie psychofizyczne.

Z badania opinii, przeprowadzone dla Benefit Systems na panelu Ariadna w dniach 19–22 marca i 16-19 kwietnia 2021 roku i na ogólnopolskiej próbie losowo-kwotowej ponad 1.000 osób od 18 lat wzwyż, blisko 90 proc. mieszkańców Polski zmaga się z bólami kręgosłupa, a 13 proc. deklaruje, że problem ten nasilił się właśnie w okresie pandemii. Co więcej,61 proc. Polaków przyznało, że obostrzenia i związane z nimi zmiany stylu życia miały negatywny wpływ na ich kondycję psychiczną.

„Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 wymusiła na Polakach zmianę nawyków, w tym znaczące ograniczenie aktywności fizycznej.” – Zauważa Tomasz Groń – dyrektor zarządzający Benefit Systems Oddział Fitness, odpowiedzialny m.in. za sieć klubów Zdrofit. – „Badania pokazują, że wzrosła liczba osób uskarżających się na bóle kręgosłupa, a wiele przybrało na wadze. To efekt wielomiesięcznej pracy zdalnej, izolacji społecznej i zmniejszonej aktywności ruchowej. Te czynniki wpłynęły negatywnie na zdrowie i samopoczucie społeczeństwa.” – Komentuje Tomasz Groń – dyrektor zarządzający Benefit Systems Oddział Fitness, odpowiedzialny m.in. za sieć klubów Zdrofit.

„W ostatnich latach, zwłaszcza podczas pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, znacząco zwiększyła się społeczna świadomość znaczenia aktywności fizycznej w codziennym życiu.” – Uważa Tomasz Groń – dyrektor zarządzający Benefit Systems Oddział Fitness, odpowiedzialny m.in. za sieć klubów Zdrofit. – „Aż 20 proc. Polaków jest przekonana, że wizyta na siłowni lub w klubie fitness poprawiłaby ich zdrowie psychofizyczne. 30 proc. uważa, że regularny ruch ma największy wpływ na obniżenie ryzyka ciężkiego przebiegu choroby COVID-19. Dziś widać, że nie są to puste deklaracje. Polacy coraz śmielej wracają do obiektów sportowych. W skali całego pierwszego miesiąca po lockdownie, w porównaniu do analogicznego okresu 2020 r., obserwuje się zwiększone zainteresowanie zarówno zajęciami zorganizowanymi, jak i indywidualnymi treningami. Ta tendencja sprawia, że Benefit System sukcesywnie uzupełnia grafiki o kolejne zajęcia. Dobrą informacją jest również fakt, że obecnie w zajęciach może uczestniczyć więcej osób niż na początku czerwca 2021 r., ponieważ zmniejszono limit z 15 na 10 m kw na osobę.” – Wyjaśnia Tomasz Groń – dyrektor zarządzający Benefit Systems Oddział Fitness, odpowiedzialny m.in. za sieć klubów Zdrofit.

Obecnie w klubach fitness największą popularnością cieszą się zajęcia o średniej i wysokiej intensywności, które wzmacniają wybrane partie mięśni oraz zajęcia wspierające metabolizm, takie jak tabata, HIIT czy cross. Bardzo popularne są też ćwiczenia z serii body&mind – przede wszystkim joga oraz zdrowy kręgosłup.

„Polacy poszukują wsparcia w walce z problemami, które pojawiły się w trakcie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Stąd taka popularność zajęć wspierających redukcję zbędnych kilogramów czy poprawiające zdrowie kręgosłupa.’ – Jest przekonany Tomasz Groń – dyrektor zarządzający Benefit Systems Oddział Fitness, odpowiedzialny m.in. za sieć klubów Zdrofit. – „Dużym zainteresowaniem cieszą się także treningi wykorzystujące sprzęt sportowy – do takich zajęć należy m.in. cross. Jednocześnie widać, że po okresie lockdownu klienci chcą podejmować aktywność fizyczną świadomie, będąc do niej dobrze przygotowanym. Ze specjalnych, darmowych materiałów treningowych online, które przygotowaliśmy dla klientów, a które ułatwiają bezpieczny powrót do aktywności po przerwie, skorzystał już co trzeci z nich.” – Komentuje Tomasz Groń – dyrektor zarządzający Benefit Systems Oddział Fitness, odpowiedzialny m.in. za sieć klubów Zdrofit.

Według danych Programu MultiSport w pierwszym miesiącu po lockdownie najchętniej odwiedzanymi obiektami były siłownie i kluby fitness, dużą popularnością cieszyły się także baseny, korty tenisowe, szkoły tańca czy jogi. Wśród aktywności podejmowanych na świeżym powietrzu najczęściej wybieramy jazdę na rowerze i jogging – z tych rozwiązań korzysta już co trzeci aktywny fizycznie mieszkaniec Polski.

„W 2021 roku największą grupę wśród aktywnych fizycznie Polaków stanowią osoby od 18. do 49. roku życia (76 proc.), mieszkańcy miast z liczbą ludności powyżej 500.000 (81 proc.), o dochodach powyżej 3.000 zł (78 proc.). Najwięcej aktywnych fizycznie mieszkańców mają województwa świętokrzyskie (82 proc. mieszkańców podejmuje aktywność co najmniej raz w miesiącu), warmińsko-mazurskie (77 proc.), podkarpackie (76 proc.), lubuskie (74 proc.) i małopolskie (72 proc.).” – Mówi dr Adam Waszkowski – dyrektor działu analiz Benefit Systems.

Należy zauważyć, że na siłowniach, fitness clubach i w obiektach sportowych nadal obowiązują specjalne zasady bezpieczeństwa w postaci konieczności dezynfekcji rąk czy sprzętu sportowego przez użytkowników. Klienci, poza momentem podejmowania aktywności fizycznej, zobowiązani są także do noszenia maseczek. Jednak jak wynika z raportu MultiSport Index aż 94 proc. Polaków, którzy w okresie trwającej pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 korzystają z obiektów sportowych, czuje się w nich bezpiecznie.

Według badania opinii, przeprowadzonego na panelu Ariadna dla Benefit Systems aż 32 proc. Polaków nadal wciąż nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej, w tym spacerów, a 43 proc. nie wypełnia minimalnych zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia w zakresie rekomendowanej dawki ruchu, która w dla osób dorosłych wynosi od 150 do 300 minut umiarkowanego wysiłku fizycznego w tygodniu.

Benefit Systems działa na polskim rynku od 2001 roku. Spółka stworzyła Programu MultiSport, pozwalający pracownikom (i ich rodzinom) podejmowanie aktywności fizycznej w obiektach sportowych oraz w warunkach domowych. Dzięki szerokiej propozycji użytkownicy mogą zadbać o siebie kompleksowo, korzystając z infrastruktury sportowej oraz dodatkowych atrakcji (m.in. treningów on-line czy sportowych wyzwań, które dostępne są na www.kartamultisport.pl).

Benefit Systems jest operatorem blisko 160 klubów fitness w Polsce, które działają w ramach sieci: Zdrofit, Fitness Academy, My Fitness Place, Fabryka Formy, StepONE, S4 Fitness, oraz FitFabric. Oferta sportowych benefitów pozapłacowych jest rozwijana z powodzeniem przez Grupę również w Czechach, na Słowacji, w Bułgarii i Chorwacji, a od 2021 roku również w Turcji.

Centrum Informacji /ART/ 14.07.2021

Related Post