TVN i Telewizja Puls gotowe na DVB-T2/HEVC

 

TVN i Telewizja Puls zawarły nowe umowy na emisję programów na drugim multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. Obie umowy zostały zawarte na 10 lat i obejmują też zmianę standardu nadawania i kodowania w ramach procesu refarmingu pasma 700 MHz.

Umowy zostały podpisane w przełomowym momencie dla naziemnej telewizji cyfrowej. W całej Europie dobiega końca proces przeniesienia emisji telewizyjnych na nowe pasmo nadawania. W Polsce operacja ta zostanie zakończona w połowie 2022 r. Jednocześnie zmieni się standard nadawania, na nowszy i bardziej efektywny: DVB-T2/HEVC.

„Zmiana standardu nadawania telewizji w 2022 r. znacząco poprawi jakość odbioru programów linearnych, a dzięki rozwojowi szerokopasmowego internetu i technologii HbbTV nadawcy będą mogli łączyć multimedialne treści z przekazem telewizyjnym i oferować widzom interaktywne aplikacje telewizyjne, dodatkowe treści i funkcje w trakcie transmisji telewizji na żywo .” – Uważa Andrzej J. Kozłowski, prezes zarządu Emitel.

Naziemna Telewizja Cyfrowa jest bardzo popularną platformą odbioru telewizji w Polsce, a widzowie mogą odbierać 29 darmowych programów. Telewizja naziemna, w całej Europie, wykorzystywała do tej pory do nadawania naziemnego częstotliwości z zakresu 470–790 MHz. Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej wszystkie kraje członkowskie muszą zwolnić pasmo 700 MHz na potrzeby budowy sieci 5G przez operatorów komórkowych. Oznacza to konieczność przebudowy sieci nadawczej i przeniesienia emisji programów telewizji naziemnej w Polsce na inne częstotliwości niż obecnie używane.

W Polsce, decyzją regulatorów rynku, projekt został zaplanowany na kilka etapów i zakończy się w czerwcu 2022 r. Wówczas nastąpi przełączenie standardu nadawania na DVB-T2 /HEVC. W porównaniu z obecnie funkcjonującym standardem (DVB-T/MPEG-4), DVB-T2/HEVC pozwala efektywniej wykorzystać częstotliwości i znacząco podnieść jakość nadawania kanałów telewizji naziemnej.

 

Centrum Informacji /DK/ 09.12.2020

Related Post