Warto dbać o nerki, najlepszym lekarstwem jest odpowiednia dieta

 

Właściwa dieta, odpowiednie poziomy elektrolitów, potasu, fosforu są ważne dla osób korzystających z dializoterapii oraz wszystkich innych. Warto o tym pamiętać również w trakcie karnawałowych szaleństw. Nie przestrzeganie zaleceń dietetycznych może prowadzić do nadmiernego gromadzenia niekorzystnych w nadmiarze elektrolitów – potasu i fosforu.

Emilia Warakomska: poszukiwania diety cud

Potas występuje w prawie wszystkich produktach spożywczych. Najwięcej zawierają go suszone owoce (śliwki, morele, rodzynki), kakao, czekolada, orzechy, migdały, nasiona, warzywa i owoce, soki owocowe i warzywne, mleko w proszku lub zagęszczone, a także m.in. ziemniaki, zielony groszek, banany i sardynki. Dużą zawartość potasu mają także produkty konserwowane – mięsne i rybne.

„Osoby dializowane powinny unikać tych produktów, a każdy z nas powinien zwrócić uwagę na odpowiednie zbilansowanie diety, by dostarczyć organizmowi właściwą dawkę potasu. Jego nadmiar powoduje zaburzenia pracy serca, więc szczególnie w przypadku pacjentów dializowanych konieczna jest jego kontrola oraz ograniczenie spożycia. Norma dla zdrowego człowieka zawiera się w przedziale 3,5–5,0 mmol/l.” – Zwracają uwagę eksperci Diaverum, globalnego dostawcy usług w zakresie leczenia chorób nerek.

Potas w produktach żywnościowych można obniżyć poprzez obróbkę termiczną- podwójne gotowanie – głównie ziemniaków oraz co najmniej dwugodzinne moczenie pokrojonych warzyw i owoców lub mrożenie ich przed gotowaniem. Zalecana jest także rezygnacja z wywarów mięsnych i warzywnych.

Jan Duława: Co dziewiąty Polak nie wie, że ten problem go dotyczy

Życiodajnym pierwiastkiem, którego nadmiar również może być szkodliwy, jest fosfor. Jego wysoki poziom może prowadzić do utraty wapnia z kości co może być przyczyną osteoporozy. Nadmiar fosforu przyczynia się też do powstania zwapnień w tkankach miękkich, w ścianie naczyń krwionośnych oraz płatków zastawek serca, co jest szkodliwe dla układu sercowo-naczyniowego.

Nadmiar fosforu często objawia się świądem skóry oraz może być przyczyną bolesnych skurczów mięśni a także upośledzenia wchłaniania innych składników mineralnych (żelaza, miedzi, wapnia, cynku, magnezu).

Usunięcie nadmiaru fosforu jest niezwykle trudne, dlatego eksperci zalecają ograniczenie spożycia produktów, które są jego istotnym źródłem, takich jak: sery żółte i topione, orzechy, kakao, czekolada, migdały, ryby (w tym świeże, solone, wędzone, konserwowane), kaczka, indyk, pasztety, podroby, produkty wędzone, proszek do pieczenia ciast, napoje typu cola, żółtka jaj, otręby pszenne, kasza gryczana, fasola, groch, mleko w proszku. Unikać należy także żywności zawierającej dodatki fosforanowe. Na zmniejszenie zawartości fosforanów w przygotowanych potrawach wpływa też odpowiednia obróbka termiczna – gotowanie dłuższe lub z użyciem pary wodnej.

Liczby mówią: Choroby nerek

„Dla osób dializowanych jedynym skutecznym sposobem kontroli fosforu jest dializoterapia, ograniczenie spożywania produktów bogatych w fosfor oraz systematyczne przyjmowanie leków wiążących go już w przewodzie pokarmowym.” – Wyjaśniają lekarze nefrolodzy z Diaverum.

Dializowani pacjenci często odczuwają zmniejszony apetyt. Dodanie szczypty cynamonu, mięty lub imbiru do potrawy w naturalny sposób może go pobudzić. Warto też zadbać o aktywny styl życia: spacer na świeżym powietrzu, czy proste ćwiczenia. Aktywność fizyczna przynosi pozytywne efekty pod względem samopoczucia, motywuje do prowadzenia zdrowszego trybu życia i może znacznie poprawić jego jakość.

Oprócz zbilansowanej diety i ruchu, ważna jest także regularność posiłków – spożywanie trzech podstawowych i dwóch mniejszych uzupełniających przekąsek – w odstępach 3-4 godzinnych- to optymalne rozwiązanie.

Diaverum jest wiodącym światowym dostawcą usług nefrologicznych i opiekujemy się ponad 39.000 pacjentami, wykonując około 6.200.000 zabiegów rocznie. Ośrodki medyczne zapewniają opiekę nefrologiczną poprawiającą jakość życia pacjentom z przewlekłą chorobą nerek (PChN). Wizją Diaverum jest transformacja opieki nefrologicznej, zapewniająca najwyższą jakość opieki, dla pacjentów, przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów dla płatników. Organizacja skoncentrowana jest na hemodializie, Oferuje także szeroki wachlarz usług począwszy od profilaktyki, dializy otrzewnowej i opieki domowej, aż po skoordynowane leczenie chorób współistniejących i transplantacji. Diaverum zatrudnia około 12.000 pracowników i prowadzi 451 ośrodków dializ w 24 państwach na całym świecie. Siedziba główna Diaverum znajduje się w Malmö w Królestwie Szwecji.

Centrum Informacji, /KAM/ 15.02.2023