XI Mityng Jeździecki Olimpiad Specjalnych

 

Centrum Informacji: XI Mityng Jeździecki Olimpiad Specjalnych odbył się w Ośrodku Rekreacji i Hipoterapii MAAG w Kielcach. Uczestniczyli w nim sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną. Rywalizowali oni w czterech konkurencjach: „ujeżdżeniu”, „torze z przeszkodami”, „ósemce” i „sztafecie”.

Liczby mówią: Olimpiady Specjalne

Hasłem XI Mityngu Jeździeckiego Olimpiad Specjalnych było motto: „Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku”. W wydarzeniu wzięli udział m.in. Anna Krupka – sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki; Krzysztof Słoń – Senator oraz Andrzej Michalski – Dyrektor Oddziału Świętokrzyskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Patronat honorowy nad zawodami objął Zbigniew Koniusz – wojewoda świętokrzyski. Przemawiając podczas uroczystości otwarcia zawodów Andrzej Michalski – Dyrektor Oddziału Świętokrzyskiego PFRON, w imieniu Krzysztofa Michałkiewicza – prezesa zarządu PFRON gratulował organizatorom tego wyjątkowego przedsięwzięcia. Zawodnikom życzył sukcesów sportowych i nieustannego pokonywania barier.

Podziwiam zawodników Olimpiad Specjalnych , którzy uprawiają jeździectwo.” – Oświadczyła Renata Foremniak – wiceprezes Olimpiad Specjalnych Polska. – „Jeździectwo to dyscyplina, która dla wielu jest niedostępna m.in. ze względu na strach przed dużym zwierzęciem. Natomiast uczestnicy XI Mityngu Jeździeckiego Olimpiad Specjalnych  i zawodnicy pokazali jak wspaniale radzą sobie z jazdą konno, wykonując przy tym zadania konkurencji jeździeckich.” – Skomentowała Renata Foremniak – wiceprezes Olimpiad Specjalnych Polska.

Joanna Styczeń-Lasocka: Olimpiady Specjalne Polska pokazują różnorodność

W XI Mityngu Jeździeckiego Olimpiad Specjalnych uczestniczyło 36 jeźdźców, którzy reprezentowali 11 oddziałów regionalnych Olimpiad Specjalnych Polska. – „XI Mityng Jeździecki Olimpiad Specjalnych był okazją dla tych wyjątkowych sportowców, by doskonalić swoje umiejętności oraz w duchu sportowej rywalizacji fair play pokonywać swoje ograniczenie.” – Stwierdziła Anna Krupka – sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, która odwiedziła zawodników.

Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dofinansowują realizację projektów Olimpiad Specjalnych Polska. Do grona sponsorów i partnerów zaliczają się: Sponsor Generalny: Tauron Polska Energia, Sponsor Główny: Huawei Polska, Sponsor złoty: PZU i PZU Życie, Partner: Oshee, a darczyńcami są: Fundacja Orlen i Fundacja Enea.

Rośnie liczba osób z niepełnosprawnościami, które znajdują zatrudnienie

Olimpiady Specjalne zostały stworzone w przekonaniu, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną, potrafią przy odpowiedniej zachęcie i instrukcji trenować, cieszyć się i czerpać korzyści z uczestnictwa w sportach indywidualnych i zespołowych dostosowanych, jeśli to niezbędne, do ich potrzeb i możliwości. Mottem każdego zawodnika Olimpiad Specjalnych są słowa przysięgi olimpijskiej wypowiadane w trakcie ceremonii otwarcia zawodów sportowych: „Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku.”

Olimpiady Specjalne to organizacja, której celem jest wspieranie rozwoju osób z niepełnosprawnością intelektualną, poprzez zapewnienie im udziału w treningach i współzawodnictwie sportowym. Drugim, równie ważnym celem jest zwiększenie świadomości społecznej poprzez szerzenie wiedzy na temat możliwości osób z tą formą niepełnosprawności.

Misją Olimpiad Specjalnych jest zapewnienie treningów oraz przeprowadzanie zawodów w różnych dyscyplinach sportowych – zimowych i letnich – dla dzieci i dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną. Rzeczpospolita Polska jako pierwsza w Europie Środkowo-Wschodniej, jeszcze w początkach lat 80. XX wieku, dołączyła do światowego ruchu Olimpiad Specjalnych (Special Olympics). Dziś w Polsce w ich ramach zrzeszonych jest ponad 17.000 zawodników, 1.500 trenerów i 4.000 wolontariuszy.

Centrum Informacji, /kam/ 26.09.2023