Zapowiada się śledzenie kierowców w Polsce

Rząd pracuje nad autorskim systemem poboru opłat drogowych, opartym o satelitarne śledzenie kierowców. Tego typu rozwiązanie nie jest stosowane na szeroką skalę w żadnym państwie Unii Europejskiej. Na początku system ma objąć samochody powyżej 3,5 tony. Uruchomienie projektu jest zapowiadane na kwiecień 2021. Od lipca 2021 będzie obejmował również kierowców aut osobowych.

Jak w praktyce będzie działać program e-Toll? Do poboru elektronicznych opłat będą mogły być wykorzystywane m.in. kanały płatności online, jak np. Blik, nawigacje satelitarne czy telefony komórkowe.Na początkusystem będzie obowiązywał na dwóch odcinkach: A2 Konin-Stryków i A4 Sośnica-Wrocław – łącznie 261 km autostrad.

Specjaliści mają wiele wątpliwości prawnych. Według Dawida Piekarza z Instytutu Staszica, który przygotował raport na temat poboru opłat, system satelitarny pozwala w bezprecedensowy sposób śledzić poruszanie się pojazdu prywatnego i jego właściciela – wręcz inwigilować go. Dlatego taki system w stosunku do aut osobowych nie jest stosowany nigdzie na świecie, nawet w Chinach, gdzie technologia jak i inwigilacja obywatela są bezprecedensowe.” – Zwraca uwagę Dawid Piekarz z Instytutu Staszica.

Podobnego zdania jest Adrian Furgalski, szef Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. – „Tego typu rozwiązanie nie powinno być w pełni zaakceptowane w demokratycznych społeczeństwach, więc faktycznie trzeba równolegle rozwijać manualny system opłat – teoretycznie likwiduje się bramki, ale punkty poboru opłat przenosi się np. na stacje paliw. – Powiedział Adrian Furgalski, szef Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.

Według ekspertów, tylko samochody ciężarowe powinny być objęte systemem satelitarnym.

– „Przy sensowności systemu opracowywanego przez Ministerstwo Finansów dla ciężarówek, jest on całkowicie chybionym rozwiązaniem dla pojazdów osobowych i brnięcie w ten pomysł może skutkować tylko zmarnowaniem środków” – powiedział Dawid Piekarz z Instytutu Staszica.

Ministerstwo Finansów zapewniło jednak, że nie będzie obowiązku stosowania urządzeń GPS przez pojazdy osobowe. – „W nowym systemie poboru opłat, korzystanie z urządzeń przekazujących dane geolokalizacyjnych dla pojazdów lekkich będzie fakultatywne i pozwoli na uiszczenie opłaty w systemie „start-stop”. Głównym celem zmiany sposobu poboru opłaty ma być poprawa komfortu obywateli poprzez likwidację bramek powodujących korki.” – Agumentuje Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Finansów.

Centrum Informacji /KAM/ 4.03.2021

Related Post