Zarządzanie kapitałem ludzkim w ogniu pandemii

Debata „Pracodawca, pracownik, pandemia – czego się nauczyliśmy i co zmieni się w funkcjonowaniu firm” została zorganizowana przez  Fundację World Business Bridge. To najnowsze wydarzenie przeprowadzone w ramach cyklu spotkań z menedżerami z różnych branż, w związku ze zmianami, jakie przyniosła pandemia.

W debacie „Pracodawca, pracownik, pandemia – czego się nauczyliśmy i co zmieni się  w funkcjonowaniu firm” uczestniczyli: Maja Chabińska-Rossakowska, dyrektor HR ING Bank Śląski, Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych oraz dr Anna Stasiak-Apelska, radca prawny z Kancelarii Cioch &Partnerzy.

„Skutki lockdownu dotknęły wszystkich, niezależnie od wykonywanego zawodu i miejsca, w którym wykonujemy pracę, gdyż łańcuchy dostaw zostały skutecznie przerwane. Przestawiliśmy się, a niektórzy zmuszeni byli nauczyć się pracy zdalnej.” – Zauważyła dr Anna Stasiak-Apelska, radca prawny z Kancelarii Cioch &Partnerzy. – „Wiele spraw możemy załatwić on-line. Jednak niektórych czynności nie uda się załatwić przez telefon. Sytuacja na rynku pracy również się zmieniła i nadal zmienia. Uważam, iż bardzo istotne będą teraz tzw. miękkie umiejętności oraz wszelkie zdolności informatyczne. Przesył danych i wydolność serwerów to coś, na co w obecnej pandemicznej sytuacji zwracamy jeszcze większą uwagę. Rynek e-commerce rozwijać się będzie jeszcze szybciej – i tu również pojawia się wyzwanie dla usług IT, gdyż należy zadbać o ciągłość połączeń, bezpieczeństwo danych w chmurze, zabezpieczyć firmę przed ew. atakami hakerów, ale to także wyzwanie dla prawników, ponieważ poza wirtualnym bezpieczeństwem w sieci, ważne jest to prawne.”

Poza tym dr Anna Stasiak-Apelska, radca prawny z Kancelarii Cioch &Partnerzy.ostrzegła, że „Zmieniają się także modele biznesowe w firmach. Mimo początkowego entuzjazmu dot. pracy zdalnej coraz częściej porusza się temat kondycji psycho-fizyczno-emocjonalnej pracowników i ich stałe bycie „w gotowości”. Brak kontaktu z innymi pracownikami nie zawsze dobrze wpływa na ich efektywność.”

Na pytanie czy wróci rynek pracodawcy, dr Anna Stasiak-Apelska, radca prawny z Kancelarii Cioch &Partnerzy. odpowiedziała „ iż głosy o stopniowym powrocie do tzw. rynku pracodawcy pojawiały się jeszcze przed pandemią ze względu na przyspieszające procesy robotyzacji i automatyzacji. W ten sposób zastępowano najprostsze prace. Na rynku pracy wiele zależy też od ogólnej sytuacji gospodarczej, oraz czy nastąpi otwarcie granic i powrót do swobodnego przemieszczania się pracowników z zagranicy? Pamiętajmy, iż przed każdym pracodawcą stoi duże wyzwanie. Niezależnie od branży i profilu prowadzonej działalności podstawowym obowiązkiem pracodawcy, zgodnie z przepisami kodeksu pracy, jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy wykorzystaniu osiągnięć nauki i technik. W tej chwili reżimy sanitarne ustalane są na bieżąco i tak też należy reagować na nie reagować – na bieżąco.”

Debata „Pracodawca, pracownik, pandemia – czego się nauczyliśmy i co zmieni się w funkcjonowaniu firm” odbyła się w bibliotece Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie. Więcej na ten temat można znaleźć pod adresami:

https://www.capital24tv.pl/wideo/gospodarka/dokad_zmierzaja_innowacje_i_jak_na_zmiany_w_ich_postrzeganiu_wplynela_pandemia,p119103598

https://www.capital24tv.pl/wideo/zarzadzanie/chcemy_powrotu_do_biur,p1186914050

 

Centrum Informacji /RIT/ gospodarka 31.08.2020

Related Post