Zielona energia w Żabce

 

Żabka otworzyła sklep zasilany w 100 proc. zieloną energią. Sieć sklepów testuje przyszłościowe rozwiązania przyjazne klientom, społeczeństwu i środowisku.

Fotowoltaika i wykorzystanie technologii kropek kwantowych, podłoga kinetyczna zamieniająca kroki w energię, kostka antysmogowa uzupełniona zieloną ścianą roślin pochłaniającą kurz i smog – to tylko niektóre z innowacyjnych rozwiązań, jakie zostały zastosowane w Żabce w dzielnicy Białołęka w Warszawie. Przed sklepem znajduje się także EKOmat oraz stacja ładowania aut elektrycznych – każdy klient może zatem włączyć się w pozytywne działania Żabki na rzecz środowiska.

Żabka zaprezentowała kilka dni temu jak może wyglądać przyszłość zastosowania proekologicznych rozwiązań w handlu. Sklep naszpikowany wieloma innowacjami jest już otwarty dla klientów. Placówka jest swoistym laboratorium, w którym testowane będą innowacyjne na skalę światową rozwiązania jak kropka kwantowa i podłoga kinetyczna.

„Żabka to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się sieci handlowych w Europie, ale tylko dzięki odpowiedzialnemu rozwojowi można budować naszą wspólną przyszłość. Żabka zmieniła format sklepów, przeszła transformację cyfrową, ale odpowiedzialność za środowisko jest dla niej równie ważna.” – Wyjaśnia Tomasz Suchański, prezes zarządu Spółki Żabka Polska. – „Żabka troszczy się o ludzi i ich otoczenie, dlatego wspólnie ze swoimi franczyzobiorcami, pracownikami oraz klientami podejmuje inicjatywy proekologiczne w obszarach zielonej energii i transportu, czystego powietrza i gospodarki o obiegu zamkniętym. Przykładem takiego projektu jest pierwsza, w 100proc. zasilana zieloną energią Żabka, która została otwarta w Warszawie. Sklep będzie pełnił rolę  laboratorium Żabki, w którym będą testowane przyjazne środowisku rozwiązania, pokazując w jakim kierunku będzie rozwijać się przyszłość handlu.” – Dodaje Tomasz Suchański, prezes zarządu Spółki Żabka Polska.

Technologie zastosowane przez Żabkę w sklepie na warszawskiej Białołęce skupiają się wokół czterech filarów, takich jak: zielona energia, drugie życie, czyste powietrze i zielony transport.

„Żabka zainstalowała w swoim sklepie i w jego otoczeniu ok. 20 różnorodnych rozwiązań sprzyjających środowisku. Są to między innymi: pionierskie rozwiązania, takie jak podłoga kinetyczna czy szyby z kropkami kwantowymi pozyskujące energię z promieni słonecznych.” – Wylicza Adam Manikowski, wiceprezes zarządu firmy Żabka Polska. – „Staraliśmy się również wyposażyć sklep w jak najbardziej ekologiczny sposób – wykorzystaliśmy w nim meble z recyklingu czy zbudowaliśmy ścianę z butelek z plastiku zebranych przez osoby pracujące przy tym projekcie. Jako pierwsi testujemy te rozwiązania nie tylko w handlu, ale i na świecie. Liczymy, że sklep, który już wcześniej był chętnie odwiedzany przez okolicznych mieszkańców, teraz dodatkowo zasieje w nich ciekawość i zachęci do proekologicznych działań. Będą oni mogli nie tylko zobaczyć zastosowane w sklepie rozwiązania, ale także, jak w przypadku EKOmatu, stacji napraw rowerów czy ławki solarnej z nich skorzystać. – Podsumowuje Adam Manikowski, wiceprezes zarządu Spółki Żabka Polska.

Źródło: RaportCSR.pl

Centrum Informacji 05.12.2020

Related Post