- Trwają obchody podwójnego srebrnego jubileuszu: 25-lat Związku Literatów na Mazowszu i czasopisma „Ciechanowskie Zeszyty Literackiego”
- Najlepsi Pracodawcy Godni Zaufania 2023
- Jerzy Mosoń: cywilizacja się cofa
- Najnowsze badania dowodzą, że można skuteczniej leczyć nerki
- Wizz Air będzie startował z Radomia a Itaka zwiększa ofertę
Zielone światło dla wołowiny z Polski

17 lipca 2023 r. w siedzibie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa odbyło się spotkanie z chińskim przedsiębiorstwem zainteresowanym współpracą z polskimi producentami i eksporterami wołowiny. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczpospolitej Polskiej, Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego oraz przedsiębiorcy z polskiej branży mięsnej. Spotkanie prowadziła Magdalena Rowińska – p.o. Dyrektora Departamentu Wsparcia Eksportu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
15 czerwca 2023 r. Generalna Administracja Celna Chin (GACC) zniosła zakaz importu polskiej wołowiny bez kości z bydła w wieku do 30 miesiąca. W związku z powyższym, 21 czerwca 2023 r., podczas oficjalnej wizyty delegacji Generalnej Administracji Celnej Chin (GACC) w Polsce, pomiędzy Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi a GACC podpisany został protokół, który reguluje warunki eksportu mięsa wołowego z Polski na rynek Chińskiej Republiki Ludowej. Kolejnym etapem procedury otwierania rynku chińskiego dla polskiej wołowiny jest rejestracja zakładów sektora mięsa wołowego w systemie CIFER Single Window. Podejmowane są liczne działania, na różnych płaszczyznach, mające na celu rozpoczęcie eksportu polskiej wołowiny do Państwa Środka, w które angażują zarówno instytucje publiczne, jak i sektor prywatny po obydwu stronach.
Podczas spotkania w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa przedstawicielom polskiej branży mięsnej przedstawione zostały główne zasady importu produktów spożywczych przez Chińską Republikę Ludową oraz zasady funkcjonowania specjalnej strefy ekonomicznej Ningbo, która istnieje od 1992 r. i jest jedną z kilkunastu tego typu stref znajdujących się na terenie Państwa Środka. Strefa Ningbo korzysta ze specjalnych ułatwień celnych, jest też jednym z największych portów morskich na świecie. Obecni na spotkaniu przedstawiciele polskich przedsiębiorstw przedstawili stronie chińskiej potencjał eksportowy polskiej wołowiny oraz opowiedzieli o działalności swoich przedsiębiorstw, w tym prowadzonej już współpracy handlowej z kluczowymi azjatyckimi importerami żywności, takimi jak Japonia czy Specjalny Region Administracyjny Hongkong Chińskiej Republiki Ludowej. Spotkanie zakończyła sesja pytań i odpowiedzi.
Wołowina czyli mięso wołowe otrzymywane z bydła o wieku powyżej pół roku. Jest jednym z najważniejszych mięs kuchni europejskiej i kuchni amerykańskiej. W Polsce produkuje się 500.000 ton wagi poubojowej, co sprawia, że jest 6. co do wielkości producentem wołowiny w Unii Europejskiej. Pięcioma największymi producentami wołowiny są: Stany Zjednoczone Ameryki, Federacyjna Republika Brazylii, Unia Europejska, Chińska Republika Ludowa oraz Republika Indii.
Chińska Republika Ludowa jest dla Rzeczpospolitej Polskiej ważnym partnerem gospodarczym. W 2022 roku bilans wymiany handlowej produktami rolno-spożywczymi z tym państwem był ujemny– eksport wyniósł 189.000.000 EUR, a import 553.000.000 EUR. Głównymi produktami eksportowymi Polski do Chińskiej Republiki Ludowej w 2022 roku były: produkty mleczarskie (62 proc.), przetwory spożywcze dla niemowląt (11 proc.), kawa i herbata (7 proc.) oraz wyroby cukiernicze (3 proc.).
Instytut Ekonomiki Rolnictwa szacuje, że produkcja żywca wołowego w 2023 roku wyniesie prawdopodobnie ponad 970.000. Zapotrzebowanie na wołowinę rośnie i to zarówno w zakresie mięsa premium, jak i mięsa taniego. Ważną rolę odgrywa także sprzedaż RHD (Rolniczy handel detaliczny), którą wielu rolników prowadzi w swoich gospodarstwach. Polskie mięso wołowe ma „bardzo wysokie walory smakowe”, jest poszukiwane na rynkach Bliskiego Wschodu, Zatoki Perskiej, Azji w szczególności, Azji Południowo-Wschodniej.
Centrum Informacji, /Dec/ 17.07.2023
SHARE